12:00 - 17:00
POHODOVÉ ČESKÉ RÁDIO
MENU

S nespavostí se potýká hodně lidí!

S nespavostí se potýká hodně lidí!

Nespavost trápí v současné době 30 až 50 % lidí.

Přibližně u desetiny z nich se vyvine v chronické onemocnění. Příčiny vzniku nespavosti podle lékařů souvisí především se zrychlujícím se životním tempem, zvyšujícím se průměrným věkem populace a s nepravidelným režimem spánku a bdění.

Léky na spaní mohou být návykové a problém často nevyřeší. Je potřeba tedy odhalit příčinu obtíží. Za chronickou nespavost v dospělém věku může až u 90 % pacientů dlouhodobé nevhodné rozložení psychické a fyzické zátěže v průběhu dne. Zbylých 10 % nespí z důvodu tělesné nebo duševní nemoci.

Nespavost může mít různé podoby. Někdo tkz.zírá několik hodin do stropu, jiný se budí v noci a někdo nemůže spát déle než pár hodin. Nepřerušovaný spánek by přitom měl trvat šest až osm hodin. U řady lidí se nespavost objevila v souvislosti s pandemií koronaviru. Ubylo fyzické zátěže a významně naopak vzrostlo psychické napětí. Chronická nespavost zhoršuje nejen kvalitu života, ale je i nebezpečná, protože se organismus velmi vyčerpává. Pokud lékař vyloučí, že nespavost způsobuje jiné onemocnění, je namístě podpořit kvalitní spánek budováním vhodných návyků.

Člověk by se měl například probouzet každý den ve stejnou hodinu bez ohledu na to, zda je pracovní den nebo víkend. Lékaři naopak nedoporučují podřimování ve dne, protože to může narušit kvalitu nočního spánku. Ve večerních hodinách by se měli lidé věnovat věcem, které je uklidňují, a řešení problémů nechat až na druhý den. Jestliže budeme na lůžku prožívat stavy úzkostí například z práce, s velkou pravděpodobností spánek narušíme.

 

Zdroj: MUDr. Stanislav Konštacký, CSc., ze SVL ČLS JEP