Rádio Blaník
Rádio Blaník
22:00 - 05:00
POHODOVÉ ČESKÉ RÁDIO
MENU

Falešných bankéřů přibylo!

Falešných bankéřů přibylo!

Banky své klienty upozorňují. Už při přihlášení do internetového bankovnictví na vás vyskočí varování a spolu s ním i vyprávění o tom, na co byste si měli dát pozor a jakým způsobem se vás podvodníci budou snažit okrást. I když už se o tomto tématu nějakou dobu mluví, stále se najdou tací, kteří lichvářům naletí. A co víc – podvodných telefonátů ještě více přibývá.

  

Podvodníci se vydávají za bankéře. Jsou čím dál tím drzejší a vymáhají přístupové údaje k bankovním účtům nebo k platebním kartám. Mezi častou legendu patří i příběh, že váš účet někdo napadl a mohou z něj odcházet peníze. Právě proto je údajně nutné, abyste své úspory přeposlali na jiný účet. To je ale samozřejmě naprostý nesmysl. Nešťastník své finance už nikdy neuvidí.

  

Policie eviduje stovky takových případů, a to jen za letošek. Způsobená škoda dosahuje řádu desítek milionů korun v celé České republice! Je ale pravděpodobné, že mnoho případů skončí ve stadiu pokusu. Oslovený člověk ihned podvod prokoukne a pachatel nemá možnost vylákat žádné informace ani peníze.

  

Abychom o své finance nepřišli a zůstali v bezpečí je potřeba si zapamatovat několik jednoduchých pravidel. Banka po svých klientech nikdy nechce žádné citlivé údaje. To znamená, že pokud vám někdo zavolá a začne se dožadovat hesla k vašemu internetovému bankovnictví, nebo bude chtít pin kód ke kartě, jedná se určitě o podvodníka. Pokud se nestane ani jedno, ale hovor vám i tak nebude příjemný, je dobré zavěsit a zavolat přímo na infolinku své banky.