12:00 - 16:00
POHODOVÉ ČESKÉ RÁDIO
MENU

Černá kostka nebude jen půjčovna knih. Těšit se můžeme na komunitní a vzdělávací centrum!

Černá kostka nebude jen půjčovna knih. Těšit se můžeme na komunitní a vzdělávací centrum!

Moravskoslezská vědecká knihovna v Ostravě se přestěhuje do nových prostor. V budově Nové radnice, kde sídlí teď, už není dostatek místa. Dalším mínusem je také vlhkost v suterénních skladech. Nová moderní budova, pro kterou se vžil charakteristický název „Černá kostka“, vyroste naproti Domu kultury v ulici 28.října.

  

Vývoj příprav na stavbu je příznivý. Projekt neměl ze začátku ale vůbec žádné štěstí. Dokonce to vypadalo, že se neuskuteční vůbec. Už v roce 2004 byla vyhlášená soutěž na zpracování urbanistického, architektonického a provozního řešení novostavby knihovny. Přišlo 43 návrhů a vítězi se tehdy stali Ladislav Kuba a Tomáš Pilař s projektem Černá kostka. V roce 2010 byl ale tento projekt vzhledem k vysoké finanční náročnosti pozastaven.

  

V následujících letech se objevily různé návrhy, jak by jedna z dominant moravskoslezské metropole měla vypadat. Za zmínku stojí třeba projekt, který počítal s umístěním knihovny v atraktivní lokalitě Dolní oblasti Vítkovice. Záměr se ale nemohl uskutečnit kvůli problému s financováním, a proto byl přerušen.

  

V roce 2018 pak zastupitelstvo Moravskoslezského kraje rozhodlo o návratu k projektu Černé kostky, která bude adaptována pro potřeby Smart knihovny 21. století. Na projektové dokumentaci se nyní intenzivně pracuje,  otevření nové knihovny je plánováno na rok 2027.

  

Knihovna by jako centrum vzdělanosti a digitalizace měla mít přesah mimo samotný kraj, napojit se na další evropská centra a zařadit se mezi TOP knihovny Evropy. Kromě digitalizace aktuálního knihovnického fondu by se tak měly zdigitalizovat dokumenty regionálních knihoven, muzeí, ale také třeba firem z regionu.