12:00 - 16:00
HEZKY ČESKY
MENU

BESIP - DÁM RESPEKT - Cyklisté a motoristé mohou mít přátelský vztah!

BESIP - DÁM RESPEKT - Cyklisté a motoristé mohou mít přátelský vztah!

Každý druhý Čech vnímá vztah cyklistů a motoristů jako více méně nepřátelský. Změnit to chce společný projekt Besipu a iniciativy Dám respekt desetinásobného účastníka Tour de France Romana Kreuzigera. Ten chce posílit budování vzájemné ohleduplnosti mezi cyklisty a motoristy a dodržování zásad bezpečné jízdy ze strany obou skupin. Více informací najdete na webu BESIP: www.besip.czwww.damrespekt.cz

  

Vybavení na kolo 

Samozřejmostí jsou na kole funkční brzdy, odrazky vepředu a vzadu, dále také odrazky na pedálech a na paprscích kol. A protože je z hlediska bezpečnosti zásadní, aby byl cyklista pro ostatní dostatečně viditelný, tak za snížené viditelnosti musíte mít na kole také přední a zadní světlo. Ideálním doplňkem jsou potom ještě reflexní prvky na oblečení. A přestože helma je povinná ze zákona pouze do 18 let, BESIP důrazně doporučuje její nošení při každé jízdě na kole.

  

Na co si dát pozor při jízdě na kole 

Určitě si dejte pozor na to, abyste byli pro ostatní dostatečně viditelní, vybavte tedy nejen kolo odrazkami a světly, ale i sebe – reflexními prvky. Zatímco reflexní prvky jsou totiž za snížené viditelnosti pro řidiče viditelné na více než 200 metrů, tmavé oblečení řidič vidí pouze na 18 metrů dopředu, což je vzdálenost, na kterou řidič nemá šanci z plné rychlosti zastavit! Nikdy nepijte alkohol, když jedete na kole, jste plnohodnotný účastník provozu! Trasu volte podle svých schopností, ideálně také co nejvíc využívejte cyklistickou infrastrukturu. Jezděte při pravé krajnici a za sebou, nikdy ne vedle sebe a když se budete chystat odbočovat, dávejte včas znamení paží.

   

Pravidla pro motoristu

Víte tedy, jak bezpečně předjet na silnici cyklistu? Určitě nechávejte cyklistovi při předjíždění dostatečný prostor. Ideální je 1,5 metru, což je zhruba polovina jízdního pruhu. Cyklista se totiž při své jízdě potřebuje vyhýbat různým nerovnostem na silnici. Je dobré vědět, že při předjíždění můžete přejet přes plnou čáru, ale nezapomínejte na běžná pravidla při předjíždění. Nezapomeňte tedy včas dát znamení o změně směru jízdy a dbejte na to, abyste při předjíždění neohrozili ostatní. Do předjíždění se určitě nepouštějte, pokud nemáte dostatečný rozhled. Samozřejmostí je, že předjíždět se nesmí například také na přechodu pro chodce nebo na přejezdu pro cyklisty a bezprostředně před nimi.